Kategorie

Dodavatelé

Montana
Touhy a úděl Zobrazit v plné velikosti

Touhy a úděl

První ženy na osmitisícovkách

Dina Štěrbová

Velmi čtivou a přesnou faktografickou metodou jsou v knize popsány jak neuvěřitelné příběhy jednotlivých aktérek, tak i příroda a okolí jednotlivých vrcholů včetně příběhů prvních dobyvatelů... 

Koupí této knihy přispějete 100,- na provoz dětské nemocnice v Pákistánu - vlastnoručně potvrzeno autorkou na první straně každé u nás prodávané knihy.

Více informací

547

19 zboží je na skladě

449,00 Kč

Snaha o (prvo)výstupy na nejvyšší vrcholy naší planety byla po dlouhou dobu pouze doménou mužů. I když, již po druhé světové válce se objevila jedna velká výjimka.  Byla jí Claude Koganová, která se pokusila o vylezení Čho-Oju, šesté nejvyšší hory světa již v pionýrských letech 1954 a 1959. Bohužel, na srázech své vysněné hory tragicky zahynula v lavině, což další snahy žen o podobné výkony na léta zastavilo.

Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech Koruny Himálaje byly dovršeny v 60. letech 20. století,  prvními ženami na osmitisícovém vrcholu (Manáslu) se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974.

Kniha popisuje jednotlivé osmitisícovky a to nejen z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, ale i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Velmi čtivou a přesnou faktografickou metodou jsou v ní popsány jak neuvěřitelné příběhy jednotlivých aktérek (ať už úspěšných či neúspěšných), tak i příroda a okolí jednotlivých vrcholů včetně geneze prvních dobyvatelů.

Autorka knihy, naše významná horolezkyně Dina Štěrbová, shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí celých 15 let informace o prvních ženách na těchto horských velikánech. Mnohé z aktérek osobně navštívila, aby získala pro knihu potřebné informace a fotografie, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech horolezeckých svazů. Mimořádně velký důraz je kladen na autenticitu jednotlivých faktů. Kromě obrovského množství mimořádných fotografií obsahuje kniha i přesné tabulky zdolání vždy prvních deseti žen na každé osmitisícovce

Kdo by se ale domníval, že tato historie byla jednoduchá a přímočará, mýlil by se. Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo nejen jejich obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, ale často i vzdorování neuvěřitelným psychickým frustracím. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší.

Koupí této knihy přispějete 100,- na provoz dětské nemocnice v Pákistánu - vlastnoručně potvrzeno autorkou na první straně každé u nás prodávané knihy.

Vydalo nakladatelství Dina a Otakar Štěrbovi, pevná vazba, formát: 16,6 x 23,7 cm, 352 stran, cena: